Rozmnožování

 

Průběh páření, videa:

 https://www.stream.cz/uservideo/6233-zelva-suchozemska-stepni 

 

https://www.stream.cz/uservideo/363102-testudo-hermanni-zelva-zelenava

 

Samci se mohou hlasitě ozývat a vzájemně se srážejí krunýři. Snaží se jeden druhého převrátit - vítězí ten soupeř, který zůstane na všech čtyřech.
 

Snůška

- samička naklade 4-7 vajec

 

Teplota:

- při teplotě 23°C-24°C je úmrtnost 50%.
- při teplotě 24-25°C je úmrtnost 30-40%
- při teplotě 26-32°C je úmrtnost 20-30%.
- při teplotě nad 32°C je úmrtnost 30-40%

 

Čím vyšší teplota, tím větší pravděpodobnost, že se vylíhne samice.
 
Netrvá dlouho a partneři se brzy rozejdou. Neočekávejte proto u vašich želv nějaký pevnější svazek. Po určité době samička vyhledá místo, kde je kyprá půda. Vyhloubí jamku a do ní snese vajíčka. Jejich počet, tvar a velikost se různí u jednotlivých druhů. Jsou bílá, téměř kulovitá nebo oválná a mají pevnou skořápku. Samička pak vajíčka zahrne a povrch udusá velmi jednoduše: stoupne si nad jamku a několikrát plnou vahou "dosedne na zem". Poté odejde a tím pro ni veškerá rodičovská péče končí. O další se musí postarat sluníčko. Podle teploty trvá inkubace (doba vývoje zárodku ve vajíčku) např. u želvy čtyřprsté 60 až 110 dní. Malé želvičky čeká hned od začátku dřina. Musejí se nejen vyklubat z vajíčka a rozbít dosti pevnou skořápku, ale také se vyhrabat na povrch a čelit všem nástrahám, které na ně číhají.
Při umělém chovu musíme tedy vajíčkům zabezpečit vhodné podmínky k vývoji. Při prvních náznacích námluv připravíme samičce dostatečně vysokou vrstvu rašeliny s pískem, do které by mohla vajíčka zahrabat.
 
Inkubace: U rodu Testudo - 58 - 102 dnů (teplota - 25°- 32°)
Zdroj: Průvodce romany Anděrové pro mladé chovatele - Bydlí s námi suchozemská želva