Jak nakupovat želvu

 

Dříve než si probereme, jak se při nákupu želvy rozhodovat, je potřeba si uvědomit pár skutečností, které bychom rádi zdůraznili. Zodpovíme Vám zde na dotazy např. jaký druh želvy vybrat a kde ji koupit, jak vybírat při nákupu a co poté. Cílem této stránky jakožto celého webu je spokojenost želvy.

Želvy jsou vyslanci z dávných věků! Želvy žijí na Zemi již desítky milionů let. Přestály všechny klimatické změny a zachovaly si svůj nezaměnitelný, fascinující vzhled. Tito výjimeční plazi se vyznačují také zajímavou řečí těla, kterou vyjadřují svou momentální náladu a při dobré péči se dožívají vysokého věku.

 

Před nákupem

Osm informací, které vám ulehčí rozhodování při pořizování želvy:

převzato z https://zelvy.ic.cz/index.html

1. Uvědomte si, že želvy se při dobré péči mohou dožít 60 let a více.

2. Mnoho druhů potřebuje pro svůj spokojený život zimní spánek, některé dokonce letní klid.

3. Máte v létě možnost nabídnout své želvě volný výběh v zahradě? Vzduch a slunce jí dělají dobře.

4. Nezbytná terária jsou větších rozměrů a s velikostí roste i cena.

5. Mnoho želv je aktivních za soumraku nebo v noci. Přes den spí v úkrytu.

6. Želvy nejsou domestikovaná zvířata. Přírodní návyky si uchovávají, i když jsou chovány v domácnosti. Nejsou vhodná jako zvířata k mazlení.

7. Příprava potravy není vždy jednoduchá. Také zakoupená kompletní strava musí být doplněna čerstvým krmivem.

8. Želvy nerady cestují, máte někoho, kdo se o želvu bude o dovolené starat?

 

Jedno zvíře nebo pár?

V přírodě jsou želvy samotáři. Sice je nalezneme na oblíbených slunečných místech nebo na místech s potravou ve velkém množství, ale nejsou jako člověk závislé na společenském životě. Velmi dobře si vystačí samy. Jen ten, kdo chce mít želví potomky, si musí obstarat pár. Počítejte přitom s tím, že budete potřebovat dostatek místa pro mláďata.

Péče o více želv přináší začátečníkovi riziko, hlavně pokud nemají dostatek místa. Často dochází k tomu, že samečci, kteří touží po páření, napadají neustále samičku a koušou ji. To již často vedlo k vážným poraněním, chřadnutí a smrti samičky. Takto ohrožená samička musí mít možnost ukrýt se před samcem do bezpečí. Stejné následky mohou mít konkurenční boje samců, pokud se perou o samičku, která je s nimi v teráriu. Dávejte také pozor u různě velikých vodních želv.

 

Samec nebo samička?

Čím je želva mladší, tím je těžší určit pohlaví. Samci mnoha druhů mají břišní krunýř (plastron) více prohnutý dovnitř než samičky. Samci mají zpravidla také o něco delší a mohutnější ocas s kloakou umístěnou blíže k jeho konci. To lze poznat pouze při porovnání více přibližně stejně velkých zvířat. Samce želvy nádherné poznáme jednoznačně podle předních drápků, které jsou značně delší než u samiček.

 

Jak zjistit věk želvy?

Pokud neznáte rok narození želvy, musíte se spolehnout na odhad. Po třech letech musí mít zvíře přibližně jednu třetinu své konečné velikosti, po dalších dvou letech dosahují dvou třetin. Tyto údaje jsou však jen přibližné, protože rychlost růstu závisí na životních podmínkách. Tempo růstu se postupem věku zmenšuje. Není pravda, že lze určit stáří želvy podle "letokruhů" na jednotlivých štítcích krunýře.

Kolik je želvě let? U želv je to naopak než např. u psů, u kterých se jejich věk násobí sedmi. Pokud chceme zjistit, kolik by naší želvě bylo let, kdyby byla člověkem, musíme její věk vydělit číslem 1,75. -) zdroj mi sdělte pokud budete vědět, děkuji

 

Je želva zdravá?

Pokud budete zkoumat zdravotní stav želvy, měli byste dát pozor na následující:
- je krunýř želvy pevný a nepoškozený (při lehkém tlaku prstů se nesmí prohýbat)
- oči zvířete musí být otevřené, jasné a lesklé

- okolí nosu a očí nesmí být zalepeno výtokem.

 

Zdroj: https://zelvy.ic.cz/index.html