Želvárium

 

Tak tady toho bude do budoucna hodně... hodně informací, popisků, náčrtků atd. Na této stránce naleznete obecné informace o želváriích. Osvětlení, podestýlka, dezinfekce a venkovní výběh jsou řešeny v samosatných podsložkách. Uvedu zde, co by mělo takové želvárium obsahovat, jaké by mělo být vnitřní uspořádání a časem přidáme fotografie.

Používám zde pojem želvárium, občas terárium a je tím myšleno totéž, akvárium nemyslím. A jaký vnímám mezi nimi rozdíl? Želvárium - bydlení jen pro želvy, terárium - i pro jiné živočichy, akvárium - pro vodní živočichy (větší tloušťka skla kvůli vodě).

Jako minimální rozměr terária se uvádí 5x délka krunýře želvy, př.: želva měřící 10 cm by měla obývat terárko 50 x 50 cm. Podotýkám, že se jedná o minimální rozměr. A jako na celém webu uvádíme, že podmínky k životu by měla mít co nejvíce podobné jejímu přírodnímu prostředí, tím je vše podstatné a vlastně i vše řečeno. Z oné věty vyplývá, proč by želva neměla být volně puštěna po bytě. Kdo to kdy viděl, že by se v přírodě vyskytovalo lino, kachličky, koberec a jiný materiál?! Navíc je zde průvan, chlad a želva by mohla v takovýchto podmínkách onemocnět.

 

Kam nejlépe terárium umístit? Nejlépe na stole, nebo tam kde není průvan.

 

Co by mělo želvárium obsahovat? A jaké by mělo být jeho uspořádání?
 

- zdroj světla a tepla, přečtěte si prosím podrobně v záložce Osvětlení, velmi důležité

- spací koutek umístit daleko od lampičky (chladná, odpočinková část terária), seno apod.

- úkryt - např. půlka kokosu, stříška z kamene, kůra, kořen pod který se schová, seno, položený květináč, popřípadě domek pro hlodavce s velkým vchodem

- místo na jídlo a vodu  - misky kamenné, keramické - jsou lepší než umělohmotné, jelikož jsou více stabilní

- prostor na hraní - želvy mají rády překážky, vyrobte jim hrací část z kamínků, kořenů atd.

 

Co do terária rozhodně nedávat jsou vyhřívací kameny! Důvod viz tučná věta výše, želva v přírodě přijímá slunce pouze ze shora, vyhřívacím kamenem ji ničíš zdraví, zejména střeva a ledviny.

 

Pokud máte dvě nebo více želv v jednom teráriu, je dobré tam vytvořit hodně úkrytů, protože když nemají želvy soukromí, tak se navzájem koušou. Želvy jsou však od přírody samotářská zvířata, pouze v době páření se sdružují, proto pokud můžete každé želvě dodejte to soukromí, prostor a samostatné terárko.
 

Ukázka od jedné chovatelky - citace bude

nákres terária