Podestýlka/substrát

 

Tak o tom se již také hodně psalo všude možně na různých webech, časopisech atd. prosím nějakého dlouhodobého chovatele želv, aby se případně také vyjádřil a vyvrátil mi mé domněnky, pokud se budu mýlit. Z logiky věci Vám napíši, co považuji za nejvhodnější a co naopak ne. Postupně si probereme výhody, nevýhody, napíšeme si zde ceny, vyfotíme jednotlivé substrány, provedeme podrobný popis atd.

 

- hobliny - dobře drží vlhkost (dle mého názoru ovšem nevhodné, copak se v přírodě běžně zahrabává želva v hoblinách?)

- jemný písek - zde vidím nevýhodu v jemnosti, snadno se může dostat do potravy a tím i do střev želvy, tento písek pak může ucpat její střeva a želva zahynout

- rašelina - čistě jen rašelinu bych také nedávala viz věta výše

- lignocel / kokosový substrát - stejné jako s rašelinou a jemným pískem

- prozatím doporučuji substrát koupený přímo pro suchozemské želvy ve zvěrymexu/e-schopu.

 

Na jednom webu jsem četla, že majitelka želvy jako podestýlku nedoporučuje žádný ostrý materiál, aby si želva nebrousila drápky. První část věty považuji za správnou - ano, želva by neměla mít v teráriu žádný ostrý materiál. Ovšem na druhou stranu považuji za dobré, když si želva brousí drápky např. o kamínky, sépiovou kost, nemusíte ji potom zastřihávat drápky, nebo jezdit k veterináři. Když naleznete želvu v přírodě, taky ji hned nevezete k veterináři, zkuste ji to v teráriu zařídit taky tak, abyste i v umělém odchovu nemuseli zastřihávat drápky.

 

Kolik substrátu do terária dát? Želvy se rády zahrabávají, především na noc do mokrého substrátu. Měly by mít tedy možnost vysoké vrstvy podestýlky. Podestýlka by měla být jen o trochu nižší, než je samotná želva (aby když je zahrabaná, byl jí vidět jen kousek krunýře).

 

Výroba vlastního substrátu - doporučuji!

https://www.euzelva.cz/clanky/zelvy-priprava-substratu-do-teraria.html